Kneipp staza
Lekovita svojstva vode poznata su još od Hipokrata ( cca.460.pne-380.pne) . Rimljani su nadmašili grčka kupatila a idejnim tvorcem moderne hidroterapije ( terapije vodom ) smatra se Sebastian Kneipp ( 1821-1897 ) koji je svakodnevnim kratkim kupanjem u ledeno hladnom Dunavu uspeo sam da se izleči od tuberkoloze ,tada smrtonosne bolesti. Temperaturna razlika mu je pomogla da ojača imunitet i pobedi bolest tako da je na sopstvenoj koži dokazao da je voda lek .
Njegov sistem lečenja baziran je na naizmeničnoj upotrebi hladne i vruće vode za stimulisanje nerava, unutrašnjih organa i krvnih sudova.
Knajpove metode lečenja vodom su priznate i koriste se širom sveta ( najviše u Evropi i Aziji ) u kombinaciji s metodama zvanične medicine a najpoznatije su Kneipp staza i Kneipp terapija polivanem.
Kneipp staze ( korito / bazen ) sa toplom i hladnom vodom raspoređene su kružno ili kao dve uzdužne staze. Temperatura hladne vode je 15-20 C a tople 40-50 C dok se dubina staze kreće od 20-40 cm. Dno staze je prekriveno sitnim i krupnijim kamenjem , sa blagim ivicama, kako bi se sprečile povrede stopala prilikom hodanja.
Hodanje po kamenju stimuliše refleksne zone na stopalima a korača se tako što pri svakom koraku izvučete stopala iz vode i lagano ih uranjate u vodu.
Kružno kretanje naizmenično kroz toplu i hladnu vodu pospešuje cirkulaciju , umanjuju se problemi sa alergijama, reumom i organima za varenje. Poboljšanjem cirkulacije jačamo imunitet,koncentraciju, funkcije mozga te se generalno osećamo bolje i svežije .
Kneipp staza izuzetno je dobra za osobe sklone oticanju nogu i svima onima koji imaju problema sa cirkulacijom u donjim ekstremitetima.
Kneipp terapija polivanjem
Ipak, bolji rezultati i željeni nadražaji postižu se većom razlikom u temperaturi (39 stepeni topla i 15 stepeni hladna voda) a polivanje se izvodi u razmaku od 1.5 – 4 minuta.
Nervni sistem se harmonizuje, krvotok stabilizuje a ceo organizam postaje otporniji na prehlade i upale.